#
image




Committees

COLLEGE ONLINE MANAGEMENT COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Ajay Kumar Srivastava

Convener

2.     

Dr. Vivek Anand Tripathi

Technical Member

3.     

Dr. Satyabrat Shukla (Librarian)

Technical Member

4.     

Dr. Ved Prakash Mishra

Technical Member

5.     

Mr. V. S. Verma

Technical Member

6.     

Mr. Swadesh Budhwar

Technical Member

7.     

Dr. Akhilesh Pal

General Member

8.     

Dr. Kripa Kinjalkam

General Member

9.     

Dr. Avinash Pandey

General Member

10.                   

Mr. Shivji Verma

General Member

11.                   

Dr. Jaya Tripathi

General Member

12.                   

Ms. Saumya Rastogi

General Member

 

 

COLLEGE STAFF COUNCIL

SN

Name

Designation

13.                   

Prof. Anand Shanker Singh

(Ex-Officio Chairperson)

Principal

14.                   

Dr. Dheeraj Kumar Chaudhary

Secretary

15.                   

Dr. Suman Agarwal

Member

16.                   

Dr. Ajay Kumar Srivastava

Member

17.                   

Dr. S.K. Nigam

Member

18.                   

Dr. Anita Sengupta

Member

19.                   

Dr. Amita Pandey

Member

20.                   

Dr. Anand Singh

Member

21.                   

Dr. AnujaSaluja

Member

22.                   

Dr. Sheo Harsh Singh

Member

23.                   

Dr. Man Singh (Proctor) 

Member

24.                   

Dr. Satya Brat Shukla (Librarian)

Member

 

NAAC COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Ajay Kumar Srivastava

Convener

2.     

Dr. Anuja Saluja

Member

3.     

Dr. Manoj Kumar Dubey

Member

4.     

Dr. Shaista Irshad

Member

5.     

Dr. Vivek Anand Tripathi

Member

6.     

Dr. Jamil Ahmed

Member

7.     

Dr. Vikas Kumar

Member

8.     

Dr. Satyabrat Shukla (Librarian)

Member

 

MEDIA CENTRE (DATA COLLECTION/ WEBSITE MAINTENANCE)

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Anuja Saluja

Convener

2.     

Sri V.S. Verma

Member

3.     

Dr. Satyabrat Shukla

Member

4.     

Dr. Vivek Anand Tripathi

Member

5.     

Dr. Jamil Ahmed

Member

6.     

Dr. Ruchi Gupta

Member

7.     

Sri Swadesh Budhwar

Member

 

INTERNAL QUALITY ASSURANCE CELL (IQAC)

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Ajay Kumar Srivastava

Convener

2.     

Dr. Anuja Saluja

Member

3.     

Dr. Rachna Singh

Member

4.     

Dr. Manoj Kumar Dubey

Member

5.     

Dr. Ruchi Gupta

Member

6.     

Dr. Harsh Mani Singh

Member

7.     

Dr. Rashmi Jain

Member

8.     

Dr. Vivek Anand Tripathi

Member

9.     

Dr. Vijay Tiwari

Member

10.                   

Dr. Satyabrat Shukla (Librarian)

Member

 

LIBRARY COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Amita Pandey

Convener

2.     

Dr. Manoj Kumar Dubey

Member

3.     

Dr. Refaq Ahmed

Member

4.     

Dr. Satyabrat Shukla (Librarian)

Member Secretary

 

PUBLICATION & DOCUMENTATION CELL

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Dheeraj Chaudhary

Convener

2.     

Dr. Vikas Kumar

Member

3.     

Dr. Akhilesh Pal

Member

4.     

Dr. Alok Mishra

Member

5.     

Dr. Jamil Ahmed

Member

6.     

Dr. Rashmi Jain

Member

7.     

Dr. Vijay Tiwari

Member

 

 

RESEARCH & DEVELOPMENT CELL

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Indira Srivastava

Convener

2.     

Dr. Pradeep Saxena

Member

3.     

Dr. H.P. Pandey

Member

4.     

Dr. Vivek Anand Tripathi

Member

5.     

Dr. Rashmi Jain

Member

6.     

Dr. Akhilesh Tripathi

Member

7.     

Ms. Garima Maurya

Member

 

CULTURAL- EXTRA- CURRICULAR ACTIVITIES CELL

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Anita Sengupta

Convener

2.     

Dr. Gayatri Singh

Member

3.     

Dr. Ashwini Devi

Member

4.     

Dr. Amarjeet Ram

Member

5.     

Dr. Shikha Srivastava

Member

6.     

Ms. Garima Maurya

Member

7.     

Dr. Narendra Singh

Member

 

NSS & OUTREACH PROGRAMME COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Suman Agarwal

Convener

2.     

Dr. Gayatri Singh

Member

3.     

Dr. Arvind Kumar Mishra

Member

4.     

All NSS Programme Officers

 

 

TRAINING AND PLACEMENT CELL

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Rachna Singh

Convener

2.     

Dr. Shaista Irshad

Member

3.     

Dr. Avinash Pandey

Member

4.     

Dr. Harsh Mani Singh

Member

5.     

Dr. Shivji Verma

Member

 

CLEAN AND GREEN CAMPUS COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Kripa Kinjalkam

Member

2.     

Dr. Vivek Yadav

Member

3.     

Dr. Krishna Singh

Member

4.     

Dr. Arvind Kumar Mishra

Member

5.     

Dr. Rajesh Verma

Member

6.     

Mr. Shivji Verma

Member

 

SPORTS COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Akatm Dev

Member

2.     

Dr. Vivek Rai

Member

3.     

Dr. Refaq Ahmed

Member

4.     

Dr. Shailesh Yadav

Member

 

PLANNING, INFRA DEVELOPMENT & BUILDING COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Suman Agrawal

Member

2.     

Dr. S.P. Pandey

Member

3.     

Dr. Anand Singh

Member

4.     

Sri K.P. Tiwari

Member

5.     

Dr. Sunil Kant Mishra, Finance Officer, AU

Member

6.     

Sri Rajeev Gupta, Dy Registrar, AU

Member

7.     

Mr. Naveen Singh, University Engineer, AU

Member

8.     

Sr. Abrar Hussain, Asst Engineer, AU

Member

9.     

Sri Anil Kumar Gupta, Architect

Member

 

INTERNAL PURCHASE & MAINTENANCE COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Suman Agarwal

Convener

2.     

Dr. S.P. Pandey

Member

3.     

Dr. Anita Sengupta

Member

4.     

Sri K.P. Tiwari

Member

 

STUDENTS UNION ADVISORY COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Anuja Saluja

Convener

2.     

Dr. S.K. Nigam

Member

3.     

Dr. Rachana Singh

Member

4.     

Dr. Sheo Harsh Singh

Member

5.     

Sri V.S. Verma

Member

 

EXAMINATION COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. A.K. Agarwal

Convener

2.     

Dr. Ajay Kumar Srivastava

Member

3.     

Dr. Vijay Tiwari

Member

4.     

Dr. Harsh Mani Singh

Member

 

STUDENTS WELFARE COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Suman Agarwal

Coordinator

2.     

Dr. Pradeep Saxena

Asst. Coordinator

3.     

Dr. Anand Singh

Asst. Coordinator

4.     

Sri Rajesh Verma

Asst. Coordinator

5.     

Dr. Jaya Tripathi

Asst. Coordinator

 

STUDENTS COUNSELLING CELL

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Man Singh

Convener

2.     

Dr. Anjana Srivastava

Member

3.     

Dr. Vivek Anand Tripathi

Member

4.     

Dr. Shikha Srivastava

Member

5.     

Dr. Rashmi Jain

Member

6.     

Dr. Avinash Pandey

Member

 

GRIEVANCE REDRESSAL CELL (STUDENTS)

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Anand Singh

Convener

2.     

Dr. Gayatri Singh (Hindi)

Member

3.     

Dr. Amarjeet Ram

Member

4.     

Dr. Refaq Ahmed

Member

 

SC/ ST CELL

SN

Name

Designation

1.     

Dr. S.K. Nigam

Convener

2.     

Dr. Amarjeet Ram

Member

3.     

Dr. Krishna Singh

Member

4.     

Sri Anil Kumar

Member


 

WOMEN CELL

SN

Name

Designation

1

Dr. Anuja Saluja

 

Convener

2                             

Dr. Rachana Singh

Secretary 

3

All Women Faculty

 

Members

 

LANGUAGE CENTRE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Rachana Singh

Convener

2.     

Dr. Shaista Irshad

Member

3.     

Ms. Divya Pandey

Member

4.     

Dr. Kripa Kinjalkam

Member

           5.  

Dr. Gayatree Singh

Member

6. 

Dr. Ashwini Devi

Member

7.   

Dr. Kadambari Sharma (Resource Person)

Member

 

GRIEVANCE REDRESSAL (FACULTY & STAFF)

SN

Name

Designation

1.     

Dr. S.P. Pandey

Convener

2.     

Dr. Ragini Rai

Member

3.     

Dr. Krishna Singh

Member

4.     

Dr. Manvendra Verma

Member

5.     

O.S. (Ex-Officio)

Member

 

ADD-ON COURSES COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Pradeep Saxena

Convener

2.     

Sri Shivji Verma

Member

 

GANDHI ADHYAYAN SANSTHAN

SN

Name

Designation

1.     

Dr. S.K. Nigam

Convener

2.     

Dr. Sheo Harsh Singh

Member

3.     

Dr. Alok Mishra

Member

4.     

Dr. Narendra Singh

Member

5.     

Dr. Uday Pratap Singh

Member

 

CPIO

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Ajay Kumar Srivastava

CPIO

2.     

Dr. Vivek Anand Tripathi

Asst. CPIO

 

COLLEGE PROSPECTUS COMMITTEE

SN

Name

Designation

1.     

Dr. Ajay Kumar Srivastava

Convener

2.     

Dr. Satyabrat Shukla

Member

3.     

Dr. Vijay Tiwari

Member

4.     

Dr. Kripa Kinjalkam

Member

 

    NEWS
सभी छात्र / छात्राओं को सूचित किया जाता है कि पर्यावरण सरंक्षण पखवाड़ा के अंतर्गत अर्थशास्त्र विभाग द्वारा (5 जून से 21 जून) कल दिनांक 20 जून,2021 (पूर्वाह्न 11बजे ) को ,"पर्यावरण एवं सतत आर्थिक विकास (Environment and Sustainable Economic Development )" विषय पर प्रोफेसर प्रशांत कुमार घोष जी (विभागाध्यक्ष , अर्थशास्त्र विभाग , इलाहाबाद विश्वविद्यालय) का ऑनलाइन व्याख्यान आयोजित किया गया है। सभी छात्र/छात्राएं सर को दिये गए लिंक या कॉलेज के फेसबुक पेज पर कल 20/06/2021 को 11 बजे लाइव सुनें ।(Click here for Details)

B.Sc. PART III Zoology Online Practical Examination date is scheduled as under: Date : 13 April 2021 Time : 10:00 AM Students have to submit their Practical Assignment(Soft copy) before 10 April 2021. (Dr. Jaya Tripathi) Convener Department of Zoology Iswar Saran P.G. College,Prayagraj University of Allahabad

B.Sc. PART II Zoology Online Practical Examination date is scheduled as under: Date : 12 April 2021 (Board A and Board B ) Time : 10:00 AM Students have to submit their Practical Assignment(Soft copy)before 10 April 2021. (Dr. Jaya Tripathi) Convener Department of Zoology Iswar Saran P.G. College,Prayagraj University of Allahabad.

Notice for Bio-chemistry Practical: Click Here

Important Notice-Practical Exams B.Sc. 2nd year Botany Practical examination dates are confirmed as under: 1. Batch A 06 April 2021 2. Batch B 07 April 2021 Timing: 10:30am to 2:30pm Mode: Online Students and faculty members are hereby informed to PLEASE make necessary arrangements ----------------------------------- B.Sc. 3rd year Botany Practical examination date is confirmed as under: Date : 10th April 2021 Timing : 10:30am to 2:30pm Mode : Online Students and faculty members are hereby informed to PLEASE make necessary arrangements by H.P. Pandey, Convener

For B.Com. III Year Students: बीकॉम तृतीय वर्ष के उन सभी छात्रों को सूचित किया जाता है जिन्होंने इलेक्टिव पेपर का चयन नहीं किया था उनको ग्रुप वन का इंश्योरेंस एंड रिस्क मैनेजमेंट पेपर असाइन किया गया है। अब वो इसी पेपर की तैयारी करें। All those students of BCom III year who have not opted for the Elective Paper are assigned Group One Insurance and Risk Management Paper. Now they should prepare for this paper.

The Anti-Ragging Cell of the college is hereby constituted for the Session 2020-21.

Notice for Computer Awareness Class for All UG 1st Year Students

वो सभी छात्र जिनको तकनीकी कारण वश गूगल क्लास का यूजर नाम और पॉसवर्ड नहीं मिला है वो इस फ़ॉर्म को सबमिट कर दें , जिसके बाद 3 कार्य दिवसों के अंदर उन्हें यूजर नेम और पॉसवर्ड मिल जाएगा।

सभी छात्र/छात्रायें ध्यान दें: GOOGLE CLASS के लिए यूज़रनेम और पासवर्ड यहाँ से प्राप्त करें (प्रथम वर्ष के अभ्यर्थी UGAT नम्बर से अपना यूज़रनेम और पासवर्ड देखें, अन्य वर्षों के अभ्यर्थी एनरोलमेंट से अपना यूज़रनेम और पासवर्ड देखें) )

Information related to Renewal of I-card (for All UG/PG/B.Voc./BA LLB) Second /Third/Final Year)

Notice for B.Sc. I Year Online Classes Telegram Link for Online Classes (B.Sc. I Year ) Please Join Your Respective Class Group Visit Online Classes_BSc in Student Corner in Top Menu

For Day to Day College Updates please Subscribe Our Telegram Channel Iswar Saran PG College, Prayagraj ( click to subscribe https://t.me/ispgc )

For Back and Improvement Paper See the Students Corner in Top MenuBar.


Golden Jubilee Celebration
NIRF
Online Admission